Sosyal Masa – Sosyalmasa.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Dedektör Fiyatları

Dedektör Fiyatları

admin admin -
56 0

Dedektör Fiyatları

Yer altına gönderdiği sinyallerden karşılık alabilen cihazlara dedektör denmektedir. Dedektörler çoğunlukla toprak altına elektromanyetik sinyaller iletir ve bu sinyallere karşı olarak gelen verileri kullanıcısına değer olarak göstermektedir.

Birçok farklı alanda kullanılan dedektörler, kullanıldığı yere göre farklı özelliklere sahiptir. buradan da anlaşıldığı üzere birçok dedektör çeşidi bulunmaktadır. Bu durumda dedektör fiyatları istediğiniz türe göre değişiklik göstermektedir.

Dedektör Nedir?

Dedektör, toprak altına elektromanyetik sinyaller göndererek bu sinyallerden aldığı verileri kullanıcısına değer olarak ileten bir araçtır. Genellikle yer altı araştırmacıları ve defineciler tarafından kullanılmaktadır.

Dedektör Nasıl Çalışır?

Dedektör fiyatlarından sonra en çok merak edilen sorulardan biride dedektörlerin nasıl çalıştığıdır. Bu cihazlar, radyo frekansı ile çalışmaktadır. Üzerinde bulunan bobinler, alıcı ve verici kısmını oluşturmaktadır. Verici kısmında oluşan elektromanyetik dalga bir metale denk geldiği zaman, metal üzerinde bir akım indüklemektedir. Metal üzerinde indüklenen akım, manyetik bir dalga üreterek dedektör üzerindeki alıcı bobine akım geçmesini sağlamaktadır. Elde edilen akım, bir yükselteç yardımı ile yükseltilerek ses sinyaline ve görüntülü olarak bildirime dönüşmektedir. Dedektörler gücüne bağlı olarak 12 mt’ye kadar arama yapabilmektedir.

Dedektörlerin başlıklarının üzerinde bulunan bobinlerin iyi ayarlanması gerekir. Hatalı üretimde bobinler birbirlerini algılar ve dedektör yanlış bir şekilde çalışır. Metalin boyuna ve cinsine göre alanda değişik algılamalar yaşanabilir. Metalin yüzü ne kadar geniş ise bulma süresi o kadar kısadır.

Toprağın içinde bulunan bazı mineraller, toprağın iletkenlik özelliğinin artmasına ve metallerin oksitlenip metallik özelliğinin azalmasına neden olabilir. Su boruları ve elektrik kabloları dedektörün yanlış algılamalar yapmasına neden olabilir.

Dedektör Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Dedektör fiyatlarının yanı sıra dedektörler hakkında bilinmesi gereken birçok bilgi bulunmaktadır. Genelde lityum batarya ya da pil ile kullanılırlar. Yüksek gerilime sahip olan ortamlarda bozulabilirler ve yanlış sinyaller gösterebilirler. Çoğunlukla yüksek gerilim hatlarının olmadı bölgelerde kullanılması önerilir. Arama derinliğine göre birçok farklı türü bulunur. Başlıkları genişledikçe arama derinliği artar. Kullanacağınız cihaz arama türlerine göre değişiklik gösterir. Altın arayan bir kişi metak dedektörü kullanır iken, farklı elementleri arayan bir kişi başka türlerde cihaz kullanmalıdır.  

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir