Sosyal Masa – Sosyalmasa.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Bant Kantarı Nedir?

Bant Kantarı Nedir?

admin admin -
52 0

Bant Kantarı Nedir?

Ağırlık ölçümleri, birçok alanda olduğu gibi madencilikte de büyük bir önem taşır. Elde edilen hammaddenin tesislere doğru oranlarda iletilebilmesi için ağırlık ölçümlerinin hızlı bir biçimde yapılması gerekir. Bu ölçümlerin doğru yapılması için ise madencilik sektöründe bant kantarı olarak bilinen tartım cihazları kullanılır. Bant kantarları ile madenlerdeki ağırlık ölçümlerini kısa süre içinde yaparak doğru ve etkili sonuçlar almak mümkündür.

Bant Kantarı

Hareketli konveyör sistemlerinin üzerindeki nesnelerin tartılması amacıyla üretilen ağırlık ölçüm sistemleri bant kantarı olarak adlandırılır. Madencilik alanında kullanılan bu kantarları yük hücresi prensibiyle çalışır ve bant üzerinde yer alan nesnelerin ölçülmesini sağlar. Madenciliğin farklı alanlarında kolaylıkla kullanılabilen bu sistemler, geniş bir kullanım alanına sahiptir.

Bant Kantarının Avantajları Nelerdir?

Madencilikte ölçümlerin hızlı bir biçimde yapılması son derece önemlidir. Çıkarılan madenlerin işleme tesislerinde doğru oranda gönderilebilmeleri için ağırlık ölçümleri kısa sürede yapılmalıdır. Standart tartı sistemleriyle bu işlemleri kısa bir sürede yapmak da mümkün olmayacaktır. Ancak bir konveyör bant kantarları kullanarak madenlerin ölçümünü hareket hâlinde ve bant üzerinde, tamamen doğru oranlarla yapmak mümkün olacaktır.

Konveyör Bant Tartım Sistemleri Nasıl Çalışır?

Yük hücresi prensibiyle çalışan bant kantarları ( konveyör bant tartım sistemleri ) madenlerin transfer edildiği bantın üzerine yerleştirilen ağırlık ölçüm birimleriyle çalışır. Çıkarılan hammaddeler bantın üzerine yerleştirilir ve ağırlıkları hareket hâlindeyken ölçülür. Bu çalışma prensibi sayesinde maddelerin ağırlıkları vakit kaybetmeden, kısa süre içinde ölçülerek doğru ve etkili sonuçlar elde edilir.

Bant Kantarlarının Entegrasyonunda Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ürün kullanılmadan önce kalibrasyonun yapıldığından emin olunmalıdır. Ağırlık ölçüm dengelerinin doğru ayarlanması, doğru sonuçların elde edilmesi için önemlidir. Kalibrasyonu yapılmayan bir bant kantarı yüksek yanılma payına sahip olacaktır. Bu durum da üretim ve tedarik aşamalarında büyük sorunlar yaratabilir.

Madencilik, botanik ve diğer alanlarda ağırlık ölçümlerini hızlı biçimde yapmak için Kobastar tarafından üretilen tartım bantları çeşitlerini tercih edebilirsiniz. Kobastar, birinci kalite malzemeden nitelikli ağırlık sistemleri üretmektedir. Kalibrasyonu yapılarak teslim edilen bant kantarları ile ağırlık ölçümü alanında etkili çözümler üretebilir, hızlı ve doğru sonuçlarla üretiminize katkı sağlayabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir