Backlink Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Backlink Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz? Backlink alımı SEO stratejisinde önemli bir yer tutuyor. Ancak her backlink alımı sitenize yarar sağlamayacaktır. Vadi Yeni Nesil Medya Hizmetleri Ajans Başkanı Gülşah Arslan backlink alımında dikkat edilmesi gereken noktalar konusunda sorularımızı yanıtladı. SEO stratejisi oluştururken Backlink yani geri bağlantı alımı kritik bir adımdır. Her backlink alınmaya değer mi sorumuzu […]

 Backlink Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

08.06.2022 - 11:37

Güncelleme : 08.06.2022 - 11:37

Backlink Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Backlink alımı SEO stratejisinde önemli bir yer tutuyor. Ancak her backlink alımı sitenize yarar sağlamayacaktır. Vadi Yeni Nesil Medya Hizmetleri Ajans Başkanı Gülşah Arslan backlink alımında dikkat edilmesi gereken noktalar konusunda sorularımızı yanıtladı.

SEO stratejisi oluştururken Backlink yani geri bağlantı alımı kritik bir adımdır. Her backlink alınmaya değer mi sorumuzu yanıtlayan Gülşah Arslan yapılan backlink çalışmasının neden faydalı olmayacağına dikkat çekti.

Soru: Her backlink alınmaya değer mi?

Gülşah Arslan: Binlerce backlink paketi, milyonlarca link mevcut. Bunların bir kısmı paravan blog, bir kısmı profil, bir kısmı wiki yani hepsini saymaya kalkıştığımızda bu çok vaktimizi alacak. Peki, piyasada dolaşan milyonlarca link varken aralarından nasıl seçim yapacağız? Bu sorunun yanıtı çok basit aslında. Öncelikle DA ve PA değerleri ardından SS’lerine bakılmalıdır. Alacağınız linklerin değerlerini kontrol edebileceğiniz birçok ücretsiz site mevcuttur. Alım yapmadan önce mutlaka bunlara dikkat edilmelidir.

Soru: DA, PA ve Spam Skoru kavramlarından bahsettiniz. Henüz bilmeyenler için soralım bunlar ne anlama geliyor?

Gülşah Arslan: DA değeri, domain otoritesi anlamına geliyor. Domaininizin otorite gücü ile ilgili bir metriktir. PA değeri ise web sitenizin otorite gücü ile ilgili olan bu metriktir. Spam skoru ise mevcut sitenin spam konusundaki durumunu gösterir ve herhangi bir risk olup olmadığının öğrenilmesini sağlar. Web site yöneticilerinin spam nedeniyle ceza almamak adına kontroller yapması çok önemlidir. Spam skoru yüksek bir siteden aldığınız backlinkler size zarar verecektir. Bütün bunlar 0 ile 100 arasında bir değer alır. DA ve PA değerinde 30+ Spam Skorunda yüzde 1 ile 3’ü geçmemelidir.

Soru: Her backlink çalışması anında etki eder mi?

Gülşah Arslan: Buna kesinlikle hayır olarak cevap vermek durumundayım. Öncelikle seçilen kelimenin rekabet oranının yapılan backlink çalışmasının faydası üzerinde bir etkisi vardır. Dijitalde her sektörde binlerce rakip birbirleriyle yarışıyor. Bu yarışta bir etki edebilmek için onlardan daha hızlı koşmalısınız. Aksi takdirde her daim geride kalırsınız. Örneğin bir kelime için bir çalışma yaptınız. Ancak siz bu çalışmaları yaparken rakipleriniz de çalışma yapıyor. Backlink kesinlikle düzenli yapılması gereken bir çalışmadır. Müşterilerimizden aldığımız en çok soru bu aslında. “Bu çalışmanın bana bir etkisi olacak mı” hiç tereddüt etmeden düzenli yapmadığınız takdirde etki görmeniz ya da yakaladığınız etkiyi kaybedersiniz diyebiliyorum. Google bir insan değil. Önemli olan Google’ı mutlu etmektir

Soru: Son olarak Ajans Vadi ne tür çalışmalar yapmaktadır?

Gülşah Arslan: Biz SEO yönetim ve danışmanlığı konusunda uzmanlaşmış bir firmayız. Sürekli olarak yenilenen çalışmalar yapmaktayız. Daima yeni listeler, yeni çalışmalar üzerinde yoğunlaşıyoruz. Bir siteye yapmış olduğumuz bir çalışmayı aynı şekilde tekrarlamıyoruz. Bu da bizi yoğun bir tempoya sürüklerken faydalı çalışmalar yaptığımız için de seviniyoruz. Backlink ve SEO çalışmaları hakkında daha fazla bilgi almak için https://www.icerikvadisi.com/servisler/ adresinden bize isteyen herkes ulaşabilir.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın