Sosyal Masa – Sosyalmasa.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. ALÜMİNYUM BRONZ NEDİR

ALÜMİNYUM BRONZ NEDİR

admin admin -
61 0

ALÜMİNYUM BRONZ NEDİR

Alüminyum bronz malzeme, bakır ve alüminyumun birleşiminden oluşan bir alaşımdır. Bu alaşım, yüksek dayanım, korozyon direnci ve sertlik gibi özellikleri nedeniyle genellikle ağır sanayi uygulamalarında kullanılır.

Alüminyum bronzun alüminyum içeriği genellikle %5 ila %11 arasındadır. Ayrıca, bu malzeme içerdiği diğer elementlerin oranlarına bağlı olarak farklı özelliklere sahip olabilir. Örneğin, manganez içeren bir alüminyum bronz malzemesi, daha yüksek mukavemet özelliklerine sahip olabilir.

Alüminyum bronz malzeme, genellikle yüksek sıcaklıkta veya aşındırıcı ortamlarda kullanılan parçaların üretiminde kullanılır. Örneğin, deniz suyu teması olan gemi parçaları, çekiçler, rulmanlar, valfler, bağlantı elemanları, presler ve diğer ağır sanayi uygulamalarında alüminyum bronz malzeme tercih edilebilir.

Alüminyum Bronz malzeme, işlenebilir ve kaynak yapılabilir özelliktedir. Ayrıca, bu malzeme yüzey işlemleriyle de kolayca kaplanabilir veya boyanabilir.

ALÜMİNYUM BRONZ ÇEŞİTLERİ

Alüminyum Bronz malzeme farklı alaşımlarla üretilebilir ve her alaşım farklı özelliklere sahiptir. Alüminyum bronzun en yaygın çeşitleri şunlardır:

C95400 Alüminyum Bronz: %11 alüminyum içeriğine sahip olan bu alüminyum bronz çeşidi, yüksek mukavemet ve sertlik özellikleri nedeniyle genellikle yüksek aşınma ve darbe yükü altındaki parçaların üretiminde kullanılır. Özellikle, pervaneler, çekiçler ve diğer darbeli aletlerde sıklıkla kullanılır.

C95500 Alüminyum Bronz: %10 alüminyum ve %3 demir içeren bu alüminyum bronz çeşidi, yüksek mukavemet ve korozyon direnci özellikleri nedeniyle denizcilik ve gemi yapımı gibi uygulamalarda tercih edilir.

C95800 Alüminyum Bronz: %5 alüminyum, %5 nikel ve %3 demir içeren bu alüminyum bronz çeşidi, yüksek mukavemet ve korozyon direnci özellikleri nedeniyle sıcaklık ve asit gibi aşındırıcı ortamlarda kullanılan parçaların üretiminde kullanılır.

C95200 Alüminyum Bronz: %9 alüminyum ve %2 demir içeren bu alüminyum bronz çeşidi, yüksek mukavemet ve sertlik özellikleri nedeniyle presler, kalıplar ve diğer ağır sanayi uygulamalarında kullanılır.

Bu alüminyum bronz çeşitleri, farklı uygulama alanları için farklı özellikler sağlar ve tercih edildikleri alanlarda yüksek performans ve dayanıklılık sağlarlar.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir