Akıllı telefon dünyasında TSMC ambargosu

Akıllı telefon dünyası son dönemde hızlı bir şekilde gelişimini sürdürüyor. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte işlemci sektörü de hızla gelişiyor. Hal böyle olunca akıllı telefonların işlemcileri için yarı iletken üretiminin de önemi artıyor. Bu alandaki lider çok da şaşırtıcı değil. Counterpoint Technology Market Research, akıllı telefon cihazları için yarı iletken üretiminde pazarı durumunu araştırdı. Yılın ilk çeyreği […]

 Akıllı telefon dünyasında TSMC ambargosu

08.07.2022 - 16:38

Güncelleme : 08.07.2022 - 16:38

Akıllı telefon dünyası son dönemde hızlı bir şekilde gelişimini sürdürüyor. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte işlemci sektörü de hızla gelişiyor. Hal böyle olunca akıllı telefonların işlemcileri için yarı iletken üretiminin de önemi artıyor. Bu alandaki lider çok da şaşırtıcı değil.

Counterpoint Technology Market Research, akıllı telefon cihazları için yarı iletken üretiminde pazarı durumunu araştırdı. Yılın ilk çeyreği için yapılan araştırmaya göre akıllı telefonlar için AP/SoC ve temel bant yongalarının yüzde 70’ini TSMC sağlıyor.

Koronavirüs ve beraberinde gelen karantina süreci, yarı iletken tedarik krizinin ortaya çıkmasına neden oldu. Bu durum, üretimde aksamalara neden olurken üretilen ürünlerinde de fiyat artışlarına neden oldu. Ancak bu dönemde çip üreticiliği söz konusu olduğunda akla ilk gelen isimlerden TSMC, hızla büyüdü.

Koronavirüs etkisinde geçen 2021’i gelir düzeyinde liderlikle bitiren şirket, 2022’nin ilk çeyreğinde de yüzde 35’lik bir büyüme yaşadı. Rakip şirketler bu liderliğe son verebilmek adına yoğun çaba sarf ediyor. Intel ve Samsung, çip üretiminde ortak girişimde bulunuyorlar.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın