Sosyal Masa – Sosyalmasa.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5.  Özel Dikim Takım Elbise Sırasında Fitting Nasıl Yapılır?

 Özel Dikim Takım Elbise Sırasında Fitting Nasıl Yapılır?

admin admin -
191 0

Özel dikim takım elbiseler mağazadaki satın aldığımız diğer takım elbiselerden daha farklı bir üretim sürecine sahiptir. Mağazadaki takım elbiseler belirli sınırlar içinde beden kalıplarında kıyafetler sunmaktadır. Özel dikim takım elbise, ısmarlama gömlek veya damatlıklarda beden ölçüleri sınırlı değildir.  Sizin beden ölçülerinize göre özel fitting yapılır. Özel dikim takım elbisenin fitting sürecinde dikkat edilmesi gereken belirli unsurlar bulunmaktadır.

Önce Beden Ölçülerinizi Belirleyin

Özel dikim takım elbiselerinde fitting, önce terzi tarafından ölçülerek belirlenir. Bu süreçte kendi beden bilgilerinizi bilmeniz önemli olduğu gibi terzi tarafından da kontrol edilmek suretiyle beden ölçümlerinin yapılması gerekmektedir. Özel dikim takım elbiseler sizin beden ölçülerinizi örnek alarak dikildiği için geri dönüşü olmayan hatalar yaşanabilir. Bu yüzden takım elbisenin bileşenleri olan- kullanım alanına göre bunlar değişiklik gösterebilir- gömlek, pantolon, yelek veya ceket için ayrı ayrı ölçüm almak daha faydalı olacaktır.

Özel Dikim Takım Elbiselerde Nasıl Ölçü Alınır?

Özel dikim takım elbise, ısmarlama gömlek veya damatlık için en önemli konu beden ölçüleridir. Standart kalıplar değil kişiye özel kalıplar kullanılır. İlk ölçüm iskelet ölçümüdür, daha sonra gömlek için omuz, bel, tercihe göre cep, kol boyu, bilek ve boyun detay ölçüleri alınır. Pantolon için bacak boyu, bel oyuntusu, bilek ölçüleri alınır. Basen ve bel oyuntusu ölçüleri ısmarlama kıyafetinizin rahat ve üstünüze göre olması açısından çok önemlidir. Ayrıca, arka ve ön tam boy ölçüleri alınır. Tam boy ölçüleri omur kemiğinin başladığı noktadan topuğa kadar alınan ölçüdür. Fitting ölçümlerinin sonuna bitiş ölçüsü adı verilir bu ölçü alındıktan sonra ısmarlama takım elbiseniz ilik, düğme ve boşluklar gibi birkaç küçük detay haricinde tamamlanmış haldedir.

Düzenli Olarak Fitting Provalarına Gidin

Özel dikim takım elbise veya ısmarlama gömlek için beden ölçülerinizi eksiksiz ve tam bir şekilde verdikten sonra ikinci aşamayı kıyafetleriniz oluşturulurken düzenli olarak katılmanız gereken provalar oluşturacaktır. Hazır takım elbiseleri sadece bir veya iki defa deneyerek üstünüze olduğunuzu anlamanız mümkünken özel dikim takım elbise veya ısmarlama gömlekler için durum farklıdır. Her bir parça için uzun süreler harcayan terziler, her bir parçayı oluştururken de sizden düzenli olarak ölçü almaya ve ısmalardığınız kıyafeti üstünüzde denemenizi ister. Provalara düzenli gitmemek istediğiniz özel dikim takım elbisenin fittinginde ciddi sorunlar yaşamanıza sebep olabilir. Çünkü, ısmarlama kıyafetler çoğunlukla prova sırasında alınan ölçülerle ve kararlaştırılan şekilde dikilir.

Fitting Belirleme ve Oluşturma Sürecinde Beden Ölçülerinize Dikkat Edin

Tercih edeceğiniz kıyafet her ne olursa olsun, ilk iskelet ölçümünde çıkan beden ölçülerinizi bütün kıyafeti üretme ve oluşturma sürecinde korumanız çok önemlidir. Kilo artışı veya kilo kaybı prova sürecinde ve elbiseyi dikme sürecinde büyük bir zorluk yaşatacaktır. Beden ölçülerinin her provada değişmesi demek bütün özel dikim takım elbise sürecini baştan tekrarlamaya sebep olabilir. Bu elbisenin geç teslim edilmesine ve büyük bir zaman kaybın yaşanmasına neden olur. Minimal değişiklikler tolere edilebilir fakat daha büyük değişiklikler oluşmaması için fitting sürecinde ekstra özen gösterilmelidir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir