Sosyal Masa – Sosyalmasa.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Emekli maaşına zam var mı

Emekli maaşına zam var mı

admin admin -
80 0

Emekli maaşlarına ne zaman zam yapılacağıyla ilgili tarihler merak ediliyor. Memur maaşlarına yapılacak olan zam düzenlemesinin ayrıntıları AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler tarafından duyuruldu. Düzenlemede emekli maaşlarına yapılacak zamla ilgili bir açıklama yer almazken bir çok emekli vatandaş ise zam düzenlemesi için tarih araştırması yapmaya başladı.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin genel merkezinde Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, emekli maaşlarıyla ilgili olarak; “Emekliklerin beklentlierini de gözardı etmiyoruz. Kamuoyunda EYT olarak bilinen EYT’liler meselesini çözüme kavuşturduk. Enflasyon oranı netleşince emeklilerimizin alacağı yeni maaşları da belli oldu. Yapılabilecek iyileştirmeler hususunda bakanlarımıza gerekli talimatı verdim. Cumhurbaşkanı Yardımcımız, Hazine ve Maliye Bakanımız ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız çalışmalarına başladı. İnşallah önümüzdeki haftalarda gerekli açıklamayı yapacağız.” ifadelerini kullandı.

SSK ve Bağ-Kur emeklileri yılda iki kez zam alıyor. Emeklilerin zammında 6 aylık enflasyon oranı belirleyici oluyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, yılın ilk 6 ayında enflasyon yüzde 19,77 olarak gerçekleşti.

Farklı bir düzenleme yapılmadığı sürece SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin aylıkları yüzde 19,77 artacak.

Memur zamları için hazırlanan kanun teklifinde memur emeklilerine ilişkin düzenleme yer alımyor.

Mevcut durumda memur emeklileri yılın ikinci yarısı için toplu sözleşme ve enflasyon farkı kaynaklı olarak yüzde 17,55 zam alacak.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir