Tehlike kapıda

Son yıllarda giriş seviyesi veya amiral gemisi fark etmeksizin akıllı telefon fiyatları, satın alması çok zor seviyelere çıktı. Ancak bu durum yalnızca ülkemize has değil, satış fiyatları dünya genelinde de artıyor. Aşılama çalışmalarıyla birlikte COVID-19’un etkisi bir nebze azaldı ancak hiç beklenmedik bir olay: Rusya – Ukrayna savaşı meydana geldi. Bu durumun da etkisiyle insanların […]

 Tehlike kapıda

22.04.2022 - 12:21

Güncelleme : 22.04.2022 - 12:21

Son yıllarda giriş seviyesi veya amiral gemisi fark etmeksizin akıllı telefon fiyatları, satın alması çok zor seviyelere çıktı. Ancak bu durum yalnızca ülkemize has değil, satış fiyatları dünya genelinde de artıyor.

Aşılama çalışmalarıyla birlikte COVID-19’un etkisi bir nebze azaldı ancak hiç beklenmedik bir olay: Rusya – Ukrayna savaşı meydana geldi. Bu durumun da etkisiyle insanların giderek zorlaşan yaşam maliyetiyle birlikte akıllı telefonlara olan talep azalırken, 2022’nin ilk üç ayında küresel telefon sevkiyatları yüzde 11 düştü.

Strategy Analytics tarafından yayınlanan verilere göre, akıllı telefonların ortalama satış fiyatı (Average selling price – ASP) 2022’de 300 doları aşacak. Bu miktarın, 2013’ten bu yana görülen en yüksek ASP olacağı belirtiliyor.

Dünya çapında en ucuz akıllı telefonlara Afrika ve Asya-Pasifik bölgesi ev sahipliği yapıyor. Diğer yandan en pahalı telefonların satıldığı ülkeler de Asya kıtasında. Örneğin 2020’de en yüksek ortalama satış fiyatına (ASP) sahip akıllı telefon pazarı Japonya’ydı. Ancak tahminlere göre Samsung’un anavatanı Güney Kore, Japonya’yı geçecek.

Bilindiği üzere ülkemizde cep telefonları için yüzde 25, yüzde 40 ve yüzde 50 olmak üzere 3 farklı Özel Tüketim Vergisi uygulanıyor. Salı günü Resmî Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile en alt dilime tabi olan uygun fiyatlı cep telefonlarında ÖTV matrahı artırılarak 640 TL’den 1.500 TL’ye çıkarıldı.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın