Sosyal Masa – Sosyalmasa.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. İhtiyaç Kredisi

İhtiyaç Kredisi

admin admin -
67 0

İhtiyaç Kredisi

Günümüzde maaş ve gelirlerin karşılamadığı birçok hesap dışı durumlar yaşanmaktadır. Seyahat giderleriniz, eğitim masraflarınız, hastalanmanız halinde tedavi giderleriniz bu duruma örnektir. Bu tip masraf problemleri ihtiyaç kredisi ile çözülmektedir. Uzun vadeli ve düşük ödemeliihtiyaç kredisi ile banka hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. İhtiyaç kredisi talebi son yıllarda oldukça artmaktadır. Bankacılık faaliyetlerinin önemli bir kısmını oluşturan kredilendirme günümüz de büyüyen bir hizmettir.

Banka kredilerinin arasında önemli bir paya sahip olan ihtiyaç ve tüketici kredileri hemen hemen herkesin başvurduğu bir kredi hizmetidir. Her bankanın uygun faiz ve taksit dengesi ile tüketici hizmetine sunduğu ihtiyaç kredilerine günümüz de ulaşmak oldukça kolaydır. Belgelendirilebilir bir gelirinizin olması, 18 yaşından büyük olmanız, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız ve bankacılım risk puanınızın ortalama bir seviye de olması ihtiyaç kredisi alabilmenize yeterli olacaktır.

İhtiyaç Kredisinden Kimler Faydalanabilir?

İhtiyaç kredisinden vatandaşlık sahibi, on sekiz yaşını doldurmuş, sabit bir maddi geliri olan bireyler faydalanabilir. Mevcut banka kredilerinin olması ihtiyaç kredisi çekmeye engel teşkil etmemektedir. İhtiyaç kredisi özel ya da kamu bankalarından sağlanmaktadır. Ayrıca talep sahibi olan kişinin bankacılık risk puanının da yeterli seviye de olması gerekmektedir. Daha öncesinde ödenmeyen ya da icraya düşmüş banka kredilerinin olması kredi çekecek kişilerin önünde büyük engel teşkil etmektedir.

İhtiyaç kredisi hesaplama aracı ile en uygun faizli ihtiyaç kredilerini Mukayese.com da listeleyebilirsiniz.

İhtiyaç Kredisinin Verilme Yöntemi Nedir?

İhtiyaç kredilerini şartları sağlayan her birey çekebilir. Temel olarak 18 yaşını dolduran ve bir düzenli maaşı olan herkes ihtiyaç kredisi alabilir. Bankalar başvuruları incelerken talep sahibi kişilerin mevcut banka borç stoklarına, talep edilen tutarı ödeyip ödeyemeyeceğine ve bankacılık risk puanına bakmaktadırlar. Düzenli maaşınızın talep edilen tutarı ödeyebilme gücü varsa ve bankacılık puanınız 1900 puan sınırından fazlaysa ihtiyaç kredisi talebiniz onaylanmaktadır. Eğer onaylanmayan bir ihtiyaç kredisi talebiniz varsa yeniden başvurabilmek için en az bir ay beklemeniz gerekmektedir.

İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları Nasıldır?

Birçok banka ihtiyaç kredisi müşterisini para kazandıran müşteri olarak görmektedir. Bu nedenle ihtiyaç kredisinin faiz oranları konut kredisi ve araç kredisinden daha fazladır. İhtiyaç kredisi maliyetli bir kredidir. Uzun vadeli finansman sağlama imkanı yoktur. İhtiyaç kredisi almanız durumunda en fazla 36 ay borçlanabilmektesinizdir.

Tüm kredi türlerine göre en uygun faizli kredileri görmek için https://mukayese.com/kredi-hesaplama sayfayı ziyaret etmeniz için.

İhtiyaç Kredisinde İpotek Konulması Gerekli Midir?

Bir çok kredi türünde bankalar ipotek konulacak mülk yada araç talep etmektedir. Konut kredisi almanız durumunda alınan konuta ipotek konmaktadır. Aynı şekilde araç kredisi almanız durumunda da satın alınan araca ipotek konulmaktadır. Fakat ihtiyaç kredisinde bankaların ipotek koymasına gerek yoktur. Eğer bankayla düzenli çalışmanız var ise banka uygulaması üzerinden başvuru iletebilirsiniz.

İhtiyaç Kredisi Limiti Ne Kadardır?

İhtiyaç kredisinde limit maaşınıza göre belirlenmektedir. Üst tavan hesabı yapılarak kredi sağlanmaktadır. Buna göre talep edilen kredi taksit ödemeleri maaşınızın yarısını geçmemelidir. Maaş dekontunuzu bankaya bildirdiğiniz de bireysel ihtiyaç kredisi uygunluğu hesaplanmaktadır. Yine ihtiyaç kredisinde limit banka inisiyatifine bağlıdır. Eğer bankanın eski ve düzenli müşterisiyseniz ihtiyaç kredisi limiti düzenlemesi yapabilmektedirler.

Bankalar Kredi Verirken Hangi Durumlara Bakmaktadır?

Bankalar kredi verirken kendisine beyan ettiğiniz maaş dekontlarınıza bakmaktadır. Aynı şekilde sigorta dökümleriniz de incelenir. Daha önceden bankalar ile kredi problemi yaşamış olup olmadığınız incelenir. Eğer bu basit inceleme de herhangi bir sorun yaşamadıysanız krediniz yüksek ihtimal ile onaylanmaktadır. Eğer bankalar ile kredi ödeme sorunu yaşamış ve taksitlerinizi atlamışsanız kredinizin ödemesi bittikten sonra bir süre beklemeniz gerekmektedir. Taksit atlaması sizin puanınızı düşürdüğünden en az bir yıl beklemeniz gerekebilir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir