7 Eylül 2022 petrol fiyatları

Petrol fiyatlarında düşüş gözleniyor. Uluslararası piyasalarda Brent ham petrolünün varil fiyatı yüzde 1’den fazla gerileyerek 91 dolar seviyesine indi. Petrol, Çin’de corona virüs önlemlerinin artırılması ve başlıcamerkez bankalarının faiz artırımlarının küresel resesyona yol açaraktalebi düşüreceği endişesiyle Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden bu yana endüşük seviyesine geriledi. İlgili Haber Kısır Kedi Maması Çeşitleri Neler? Çin’in Chengdu kentinin de […]

 7 Eylül 2022 petrol fiyatları

07.09.2022 - 11:21

Güncelleme : 07.09.2022 - 11:21

Petrol fiyatlarında düşüş gözleniyor.

Uluslararası piyasalarda Brent ham petrolünün varil fiyatı yüzde 1’den fazla gerileyerek 91 dolar seviyesine indi.

Petrol, Çin’de corona virüs önlemlerinin artırılması ve başlıca
merkez bankalarının faiz artırımlarının küresel resesyona yol açarak
talebi düşüreceği endişesiyle Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden bu yana en
düşük seviyesine geriledi.

Çin’in Chengdu kentinin de bulunduğu bölgelerde uygulanan tecrit 21,2 milyon kişiyi etkilerken dünyanın en büyük ikinci petrol tüketicisi olan ülkede talebi de düşürdü.

Arz tarafında ise Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı bazı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubu, ekimde günlük 100 bin varil üretim kesintisine gitme kararı piyasalar üzerinde etkili oluyor.

Piyasa oyuncuları tarafından “sembolik bir düşüş” olarak algılanan bu karar sonrası arz daralmasına ilişkin endişeler yerini, uygulama zorlukları nedeniyle gerçekleşecek kesintinin bu seviyenin de altında kalacağına dair beklentilere bıraktı.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın