Sosyal Masa – Sosyalmasa.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Eğitim
  4. »
  5. YÖKAK’ın İlk Yurt Dışı Faaliyeti: Uluslararası Kurumsal Akreditasyon Programı (UKAP)

YÖKAK’ın İlk Yurt Dışı Faaliyeti: Uluslararası Kurumsal Akreditasyon Programı (UKAP)

haber haber -
24 0

UKAP ile Yükseköğretim Kurumlarında Kalite Güvencesi Sağlanacak

Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) tarafından yapılan açıklamaya göre, Uluslararası Kurumsal Akreditasyon Programı (UKAP) ile yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarında kalite güvencesi değerlendirilecek ve akreditasyon sağlanacak. UKAP, Avrupa Yükseköğretim Alanında Kalite Güvencesi İlke ve Standartları’na uyumu için 73 Türk üniversitesinde başarılı bir şekilde uygulanan akreditasyon modelinin yurt dışında da kullanılmasını mümkün kılacak.

Değerlendirme Süreci ve Kapsamı

UKAP, “yönetişim ve kalite”, “eğitim ve öğretim”, “araştırma ve geliştirme” ile “toplumsal katkı” başlıkları altında toplam 14 ölçüt ve 46 alt ölçütten oluşan bir değerlendirme sistemi sunuyor. Bu sistem, planlama, uygulama, kontrol etme ve önlem alma adımlarından oluşan bir olgunluk düzeyi değerlendirmesi yaparak yükseköğretim kurumları için akreditasyon kararı verilmesini sağlıyor.

YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Ümit Kocabıçak’tan Açıklamalar

YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Ümit Kocabıçak, UKAP’ın Türkiye’deki akreditasyon programının yurt dışına taşınması sürecinde önemli bir rol üstleneceğini belirtti. UKAP’ın hızla değişen yükseköğretim ortamında kalite güvence sisteminin sürdürülebilirliği ve rekabet avantajını koruma konusunda yol göstereceğini vurguladı.

Gelecek Hedefler ve Uygulama Planı

Kocabıçak, Nisan 2024’e kadar Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarının yüzde 92’sini değerlendiren YÖKAK’ın, UKAP ile bu oranı yüzde 36’ya çıkardığını belirtti. 2028’e kadar bu oranı yüzde 90’ın üzerine çıkarmayı hedeflediklerini söyleyerek, elde edilen tecrübelerin daha geniş coğrafyalara yayılmasını planladıklarını ifade etti. UKAP kapsamındaki ilk saha uygulamalarının bu yılın son çeyreğinde başlaması planlanıyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir