Sosyal Masa – Sosyalmasa.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Eğitim
  4. »
  5. LGS Merkezî Sınav Detayları ve Hazırlıklar

LGS Merkezî Sınav Detayları ve Hazırlıklar

haber haber -
36 0

LGS Başvuruları ve Katılımcı Sayısı

LGS kapsamındaki merkezî sınava, 2 Haziran’da girecek olan 8. sınıf öğrencileri, başvurularını 18 Mart-2 Nisan tarihleri arasında elektronik ortamda gerçekleştirdi. Bu yıl sınava 1 milyon 38 bin 192 öğrenci başvuruda bulundu.

Sınavın Yapılacağı Yerler ve Süreç

Sınav, 973 yurt içi sınav merkezinde, 3 bin 891 okulda 62 bin 663 salonda gerçekleşecek. Yurt dışında ise 11 sınav merkezinde 11 okulda 35 salonda sınav yapılacak. Sınavda, özel durumları nedeniyle 187 öğrenci evde veya hastanede sınava alınacak.

Sınav İçeriği ve Süreleri

Sınavın içeriği ve süreleri geçen seneden farklı olmayacak. İlk oturumda 75 dakika sürecek ve 50 soru sorulacak. İkinci oturum ise 80 dakika sürecek ve 40 sorudan oluşacak. İlk oturumda Türkçe, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük, din kültürü ve ahlak bilgisi ile yabancı dil; ikinci oturumda ise matematik ve fen bilimleri derslerinden sorular sorulacak.

Sınavın Önlemleri ve Güvenliği

Sınavın güvenliği ISO 27001 Bilgi Güvenliği Politikaları kapsamında sağlanacak. Soruların hazırlanmasından başlayarak sınav sonuna kadar, her aşamada önlemler alınacak ve güvenlik sağlanacak.

Örnek Sorular ve Hazırlık

Öğrenciler, sınava hazırlanmak için örnek sorulara ve çözüm videolarına “odsgm.meb.gov.tr” üzerinden ulaşabilirler. Ayrıca öğrencilerin sınava giriş belgeleri 24 Mayıs itibariyle okul müdürlükleri tarafından teslim edilmeye başlandı.

Sınav Sonuçları ve Ortaöğretime Geçiş

Sınav sonuçları 28 Haziran’da açıklanacak ve aynı gün Ortaöğretime Geçiş Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu yayımlanacak. Öğrenciler, sınav sonuçlarını ve tercih kılavuzunu bu tarihte takip edebilecekler.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir