Gerçeklik ve Fantasya Bir Arada: Dönüşüm

Gerçeklik ve Fantasya Bir Arada: Dönüşüm Dönüşüm, 1912 yılında Franz Kafka tarafından yazılmıştır. Franz Kafka, iflah olmaz sabrıyla ve aşkıyla büyük hayranı olan yazardır. Gelin size biraz hayatından bahsedelim. Franz Kafka’nın Hayatı İlgili Haber Samsung arayı açıyor Dönüşüm kitabını yazan Franz Kafka 3 Temmuz 1883 yılında doğmuştur. Bohemyalı yazar, 20. Yüzyılın en önemli yazarlarından sayılmaktadır. […]

 Gerçeklik ve Fantasya Bir Arada: Dönüşüm

28.03.2022 - 16:27

Güncelleme : 28.03.2022 - 16:27

Gerçeklik ve Fantasya Bir Arada: Dönüşüm

Dönüşüm, 1912 yılında Franz Kafka tarafından yazılmıştır. Franz Kafka, iflah olmaz sabrıyla ve aşkıyla büyük hayranı olan yazardır. Gelin size biraz hayatından bahsedelim.

Franz Kafka’nın Hayatı

Dönüşüm kitabını yazan Franz Kafka 3 Temmuz 1883 yılında doğmuştur. Bohemyalı yazar, 20. Yüzyılın en önemli yazarlarından sayılmaktadır. Hayatındaki ve toplumdaki yabancılaşmayı gerçeklik ve fantastik unsurları birleştirerek anlatmayı başarmış yegane yazarlardandır. Eserleri birçok insan tarafından tuhaf karşılanmaktadır. Varoluşsal kaygı birçok eserinde olduğu gibi Dönüşüm eserinde de görülmektedir.

Dönüşüm, Milena’ya Mektuplar ve Dava en bilinen eserleri arasında yer almaktadır.

Franz Kafka, günümüzde Çek Cumhuriyeti’nin başkenti olan Prag’da doğmuştur. O günlerde Bohemya Krallığı’nın başkentidir. Daha sonra da Avusturya-Macaristan topraklarına geçmiştir. Yahudi ama Almanca konuşan bir ailede dünyaya gelmiştir.

Eğitimini hukuk alanında tamamlamıştır. Hukuk eğitimini bitirdikten sonra sigorta şirketinde çalışmaya başladı. Boş zamanlarında ise yazılar yazmaya başladı.

Çocukluğu ve gençliğinde onu yaralayan en önemli konu ise babasıydı. Hayatı boyunca mesafeli bir ilişkisi oldu babasıyla. Buna rağmen babasına mektup yazmıştır. Babasının onu psikolojik olarak istismar ettiğini söylemiştir. Birçok kez nişanlanmış ama evlenmemiştir. Ama Milena’ya büyük bir aşkla bağlıydı. Ne yazık ki 1924 yılında henüz 40 yaşında veremden hayatını kaybetti.

Yaşarken çok az eseri yayımlandı. Gözlem, Dönüşüm ve Bir Köy Hekimi bu eserlerdendir. Bu eserler edebi dergilerde yayımlandı ama pek ilgi görmedi.

Dava, Şato gibi eserlerini ise ölümünden önce arkadaşı Max Brod’a verdi. Onları yok etmesini ve asla yayınlanmamasını istedi. Fakat arkadaşı bu sözleri dinlemedi ve Franz Kafka’nın ölümünden sonra kalan eserleri de yayımlattı.

Eserleri hala günümüzde birçok yazar, eleştirmen ve filozof tarafından irdelenmektedir.

Franz Kafka’nın Ailesi

Babası Hermann Kafka, Aşkenaz Yahudisiydi. Yahudiliğe uygun kesim yapan bir kasaptı. Çek köyü olan Osek’te yaşıyordu. Daha sonra ailesini Prag’a götürdü. Franz Kafka’nın annesi Julie ise zengin perakende taciri Jakob Löwy’nin kızıydı. İyi bir eğitim almıştı.

Toplamda altı çocukları oldu. Bu çocuklar arasında Franz en büyük çocuktu. İki erkek kardeşini daha bebekken kaybetti. Diğer kardeşleri olan Gabriele, Valerie ve Ottilie’yı İkinci Dünya Savaşı sırasında kaybetti.

Her iki ebeveyni de çalıştığı için Kafka’nın çocukluğu yalnızlık içinde geçmiştir. Babaya Mektup eserinde de görüleceği gibi babasıyla güzel olmayan bir ilişkiye sahipti Kafka. Bencil, zorba ve otoriter bir adamdı babası.

Eğitim Yılları

1901 yılında Prag’taki Deutsche Karl- Ferdinands Üniversitesi’ne gitmeye başladı. Burada önce kimya dersleri almaya başladıktan iki hafta sonra hukuk bölümüne geçiş yaptı. Hukuk ve avukatlık onu hiç heyecanlandırmamıştır. Ama babasını memnun etmiştir. Hukuk bölümünde Max Brod ile tanıştı ve hayat boyu iyi bir arkadaşı oldu.

Kafka utangaç ve nadir konuşan bir insandı. Ama okumayı çok severdi. 1906 yılında hukuk doktoru unvanını aldı ve bir yıl hukuk ve ceza mahkemelerinde çalıştı.

Daha sonra 1908 yılında İş Kazası Sigortacılığı Enstitüsü’nde çalışmaya başladı. Babası bu işi yalnızca faturaları ödemek için yapılan bir iş olarak görmüştür. Bu iş yerine aile şirketlerinin başına geçmesini istemiştir. Sonra kardeşinin kocası ile fabrika açmıştır ama bu iş yüzünden yazı yazmaya devam edemediği için işinden nefret etmeye başlamıştır.

Özel Yaşamı

1920 yılında Kafka, Milena Jesenska ile ilişkiye başladı. Yüz yüze çok nadir görüşen bu çift daha çok mektuplaşmıştır. Bu mektuplar günümüzde Milena’ya Mektuplar adlı eserde toplanmıştır. Bu eser dışındaki tüm eserleri Almanca olarak yazılmıştır.

Kafka, kendisini ve vücudunu hiçbir zaman beğenmemiştir. Bu yüzden de kendisiyle barışamamıştır. İnsanlarla pek yaklaşmaz onlarla samimi tavır içine girmezdi. Yine de birçok kız arkadaşı olmuştur.

Dönüşüm Romanının Konusu

Dönüşüm romanının baş karakteri Gregor Samsa pazarlamacılık yapmaktadır. Kötü rüyalar gördüğü bir gecenin sabahında kendisini bir böceğe dönüşmüş olarak bulur. Hayatının geri kalanında bu haline alışmaya çalışmaktadır fakat büsbütün yabancılaşmıştır ailesine, arkadaşlarına.. Bir süre kimseye fark ettirmemeye çalışır ve odasından çıkmaz. İşe gitmediği için ailesi sürekli ona seslenmektedir. Çeşitli bahaneler düşünürken, ondan haber alamayan iş yeri müdürü kontrol etmek için evine gelir. Müdür beyin geldiğini duyan Gregor, çeşitli açıklamalarda bulunmaya çalışır ama müdürün tek duyduğu kulak tırmalayıcı böcek sesleridir. Gregor aniden kapıyı açtığında ailesinin ve müdürün gördüğü tek şey kocaman bir böcektir.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın