Sosyal Masa – Sosyalmasa.com

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Eğitim
 4. »
 5. Bursa Anaokulu İle Önemli Ebeveyn İpuçları

Bursa Anaokulu İle Önemli Ebeveyn İpuçları

admin admin -
104 0

Bursa Anaokulu İle Önemli Ebeveyn İpuçları

Bursa anaokulu Türkiye’de çok popüler olan bir okul türüdür. Ancak diğer ülkelerde pek bilinmiyor. Bu blog yazımda bursa anaokulunu ve faydalarını tanıtacağım. Bursa Anaokulu Türkiye’de popüler bir okul türüdür. Ancak diğer ülkelerde pek bilinmiyor. Bu blog yazımda Bursa Anaokulu ve faydalarını tanıtacağım.

Bursa en iyi anaokulu, genellikle 3-6 yaş arasındaki çocuklar için tasarlanmıştır. Bursa anaokulları, çocukların temel eğitim gereksinimlerini karşılamak için tasarlanmıştır. Örneğin, çocukların kendilerini ifade etme, sosyalleşme, okuma yazma ve sayı saymayı kolaylıkla öğrenebilirler.

Eğitim hayat boyu sürer ve doğduğumuz andan itibaren hayatımız boyunca devam eder. Özellikle 3-6 yaş arası çocuklarda en kritik gelişim dönemidir

Okul öncesi dönemdeki çocuklar, sosyal becerileri farklı insanlarla iletişim kurarak ve onlarla zaman geçirerek öğrenirler. Bu aynı zamanda günlük yaşamda iletişim becerilerini geliştirmelerini sağlar. Empati ve paylaşım geliştirebilen çocuklar aynı zamanda bağımsızlık duygusuna da sahip olacaklardır. Öğretmenler, öğrencilerine oyun zamanı boyunca ait olma, keşfetme ve kendini ifade etmelerini teşvik edecek doğru ortamı sağlamalıdır.

Bursa Anaokulları ile Gelişimsel Kilometre Taşları

Renkleri adlandırma, sevgi gösterme ve tek ayak üzerinde zıplama gibi becerilere gelişimsel dönüm noktaları denir. Gelişimsel dönüm noktaları, çoğu çocuğun belirli bir yaşa kadar yapabileceği şeylerdir. Çocuklar nasıl oynadıkları, öğrendikleri, konuştukları, davrandıkları ve hareket ettikleri (emekleme, yürüme veya zıplama gibi) konusunda dönüm noktalarına ulaşırlar.

Çocuklar erken çocukluk döneminde büyüdükçe, dünyaları açılmaya başlayacak. Daha bağımsız hale gelecekler ve aile dışındaki yetişkinlere ve çocuklara daha fazla odaklanmaya başlayacaklar. Çevrelerindeki şeyleri daha fazla araştırmak ve sormak isteyeceklerdir. Aileleri ve çevrelerindekilerle olan etkileşimleri, kişiliklerini ve kendi düşünme ve hareket etme biçimlerini şekillendirmeye yardımcı olacaktır. Bu aşamada çocuklar üç tekerlekli bisiklete binebilmeli, emniyet makası kullanabilmeli, kız ve erkek çocuklar arasındaki farkı fark edebilmeli, kendilerinin giyinmesine ve soyunmasına yardım edebilmeli, diğer çocuklarla oynayabilmeli, bir hikayenin bir kısmını hatırlayabilmeli ve şarkı söyleyebilmelidir.

Bursa Anaokulu Tavsiye ile Olumlu Ebeveynlik İpuçları

Bir ebeveyn olarak bu süre zarfında bursa anaokulları öncesi çocuğunuza yardımcı olmak için yapabileceğiniz şeylerden bazıları şunlardır:


 • Çocuğunuzun basit ev işlerinde yardım etmesine izin verin.
 • Çocuğunuza bol kitap okumaya devam edin.
 • Onu kütüphaneye veya kitapçıya götürerek kitaplara olan sevgisini besleyin.
 • Çocuğunuzu diğer çocuklarla oynamaya teşvik edin. Bu onun paylaşmanın ve arkadaşlığın değerini öğrenmesine yardımcı olur.
 • Çocuğunuzu disipline ederken açık ve tutarlı olun. Ondan beklediğiniz davranışı açıklayın ve gösterin. Ona hayır dediğinizde, onun yerine ne yapması gerektiğini takip edin.
 • Çocuğunuza üzgün olduğunda sorunları çözmesi için adımlarda yardımcı olun.
 • Çocuğunuza sınırlı sayıda basit seçenek verin (örneğin, ne giyeceğine, ne zaman oynayacağına ve atıştırmalık olarak ne yiyeceğine karar vermek).

Bursa En İyi Anaokulu İçin Önce Çocuk Güvenliği

Çocuğunuz daha bağımsız hale geldikçe ve dış dünyada daha fazla zaman geçirdikçe, sizin ve çocuğunuzun güvende kalmanın yollarını bilmeniz önemlidir. Çocuğunuzu korumak için birkaç ipucu:

 • Çocuğunuza trafikten uzak durmanın neden önemli olduğunu söyleyin. Ona sokakta oynamamasını veya başıboş topların peşinden koşmamasını söyle.
 • Çocuğunuzun üç tekerlekli bisikletine binmesine izin verirken dikkatli olun. Onu kaldırımda ve sokaktan uzak tutun ve her zaman kask takmasını sağlayın.
 • Açık oyun alanı ekipmanını kontrol edin. Gevşek parça veya keskin kenar olmadığından emin olun.
 • Çocuğunuzu her zaman izleyin, özellikle dışarıda oynarken.
 • Suda güvende ol. Çocuğunuza yüzmeyi öğretin, ancak herhangi bir su kütlesinin içinde veya çevresindeyken onu her zaman izleyin (buna çocuk havuzları da dahildir).
 • Çocuğunuza yabancıların yanında nasıl güvende olacağını öğretin.

Çocuğunuzu, araba koltuğu üreticisinin izin verdiği en yüksek boy veya ağırlık sınırına ulaşana kadar, emniyet kemeri ile öne bakan bir araba koltuğunda tutun. Çocuğunuz bir emniyet kemeri ile öne bakan araba koltuğunu aştığında, onun için bir yükseltici koltukta, ancak yine de aracın arka koltuğunda seyahat etme zamanı gelecektir. Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi pdf simgesi harici simge, bir araçta sürerken çocuğunuzu nasıl güvende tutacağınıza dair bilgiler içerir.

Anaokulu Bursa ile Sağlıklı Bedenler

Mümkün olduğunca çocuğunuzla birlikte yemek yiyin. Çocuğunuzun, öğünlerde ve atıştırmalıklarda meyve, sebze ve kepekli tahılların tadını çıkardığını görmesine izin verin. Çocuğunuz, ilave şekerler, katı yağlar veya tuz içeren yiyecekleri ve içecekleri yalnızca sınırlı miktarda yemeli ve içmelidir.

Televizyon setlerini çocuğunuzun yatak odasından uzak tutun. Çocuğunuzun evde, okulda veya okul sonrası bakımda kaliteli programlama için günde 1 saatten fazla olmaması için ekran başında kalma süresi limitleri belirleyin ve aileniz için bir medya kullanım planı geliştirin.  

Çocuğunuza toplar ve plastik sopalar gibi yaşına uygun oyun ekipmanları sağlayın, ancak ne oynayacağını okul öncesi çocuğunuzun seçmesine izin verin. Bu, okul öncesi çocuğunuz için hareket etmeyi ve aktif olmayı eğlenceli hale getirir. Çocuğunuzun her gece bursa anaokulu öğretmenleri tarafından önerilen miktarda uyku aldığından emin olun: 3-5 yaş arası okul öncesi çocuklar için, 24 saatte 10-13 saat (uykular dahil).

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir