Sosyal Masa – Sosyalmasa.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Eğitim
  4. »
  5. 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılında Eğitimde Yenilikler

2023-2024 Eğitim Öğretim Yılında Eğitimde Yenilikler

haber haber -
24 0

Yeni Dönemde Eğitim Öğretime Başladı

20 milyondan fazla öğrenci ve 1,2 milyon öğretmen, 2023-2024 eğitim öğretim yılına 11 Eylül 2023’te başladı.

Yeni Karne Tasarımı ve Ders Geçme Kuralları

Bu yıl ilk kez ortaokul öğrencilerine, ders notlarının yanında sosyal etkinliklere katılım durumlarının da işleneceği yeni tasarımlı karneler dağıtılacak. Yeni ders ortalaması 50 olan öğrencilerden en fazla 3 dersten başarısız olanlar, bir üst sınıfa geçebilecek. Ancak 9. sınıflarda 4 ders ve üzeri zayıfı olan öğrenciler sınıf tekrarı yapacak. Türkçe dersinden geçme baraj puanı ise 70’e yükseltildi.

Yüzyılın Eğitim Modeli Geliyor

2024-2025 eğitim öğretim yılından itibaren “Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli” kapsamında hazırlanan yeni müfredat, kademeli olarak okul öncesi, ilkokul 1. sınıf, ortaokul 5. sınıf ve lise 9. sınıftan başlayarak uygulanacak.

Ücretsiz Yaz Okulları ve Destekleme Kursları

MEB, 1 Temmuz itibarıyla ilkokul 2. sınıftan itibaren tüm kademelerdeki öğrenciler için “spor”, “görsel sanatlar”, “müzik” ve “bilişim” alanlarında ücretsiz yaz okulları açacak. Ortaokul 8. ve lise 11-12. sınıf öğrencileri için akademik derslere yönelik destekleme ve yetiştirme kursları da verilecek.

Destekleme ve Yetiştirme Kursları

Ortaokul ve ortaöğretim kurumlarındaki kurslar, il ve ilçe merkez komisyonları tarafından belirlenen merkezlerde açılacak. Mezunlara yönelik kurslar ise halk eğitimi merkezlerinde verilecek. Kurslar 1 Temmuz’da başlayıp 29 Ağustos’ta tamamlanacak. 2 Eylül itibarıyla dönem destekleme ve yetiştirme kursları açılacak.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir