Sosyal Masa – Sosyalmasa.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Vahşi Afrika Filleri de İsim Kullanıyor!

Vahşi Afrika Filleri de İsim Kullanıyor!

haber haber -
17 0

Vahşi Afrika Filleri ve İnsanlar Arasındaki Benzerlikler

Kişisel isimler insan dilinin evrensel bir özelliği olarak kabul edilirken, diğer türlerde çok az benzer özellik bulunmaktadır. Yunuslar ve papağanlar gibi türler, muhatabın seslerini taklit ederek iletişim kurarken, insanlar isimler aracılığıyla bireyi tanımlarlar. Bu özellik sadece insanlara özgü olduğu düşünülüyordu.

Fillerin İsim Benzeri Sesleri Tanıma Yeteneği

Vahşi Afrika filleri üzerinde yapılan son araştırma, fillerin çağrılarında istenen alıcıyı tanımlayan isim benzeri bir bileşen içerdiğini ortaya koydu. Araştırmacılar, kaydedilen çağrıları tekrar çaldıklarında fillerin çağrılara geri dönerek veya hoparlöre yaklaşarak olumlu yanıt verdiğini gözlemledi. Diğer fillerin ismini içeren çağrılara ise benzer şekilde tepki göstermedi.

İletişim Kabiliyeti ve Benzer İhtiyaçlar

Araştırmacılar, fillerin sosyal davranışlarının insanlara benzer şekilde karmaşık ve iletişime dayalı olduğunu belirtiyor. Filller, sosyal gruplar halinde yaşayarak aile bireyleri ve klan yapısı içerisinde işlev görüyor. Bu benzer ihtiyaçlar, her iki türde de keyfi ses belirteçlerinin gelişimine yol açmış olabilir.

Filler, diğer fillerlerle görsel, koku, dokunma ve sesli iletişim kurarak karmaşık sosyal ağları sürdürüyor. Ses tellerini kullanarak çeşitli bilgileri ileten filler, insan kulağının duyamayacağı frekansta sesler de çıkarabiliyor. Bu sesler, grup hareketlerini uzun mesafelerden koordine etmelerine yardımcı oluyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir