Sosyal Masa – Sosyalmasa.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Türkiye ve ABD Arasında F-16 Blok 70 Anlaşması

Türkiye ve ABD Arasında F-16 Blok 70 Anlaşması

haber haber -
32 0

Türkiye’nin F-16 Blok 70 Savaş Uçakları Anlaşması

Türkiye ile ABD arasında Türkiye’nin son nesil F-16 Blok 70 savaş uçaklarını almasıyla ilgili önemli bir anlaşma gerçekleşti. Aynı zamanda F-16 filosunun modernize edilmesini de içeren bu anlaşma, Ankara’da Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler ve ABD’nin Ankara Büyükelçisi’nin bir araya gelmesiyle bir adım daha ileri taşındı.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan Açıklama

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, Türkiye’nin F-16 savaş uçakları için teklif ve kabul mektubunu imzaladığını duyurdu. Bu önemli gelişmeyi Washington’dan TRT Haber ekibi aktardı.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Açıklamaları

ABD Dışişleri Bakanlığı Siyasi-Askeri İlişkiler Bürosu da konuyla ilgili sosyal medyadan paylaşım yaparak, Türkiye ile kurulan güvenlik ortaklığına olan bağlılıklarının bir örneğini daha sergilediklerini belirtti.

Politik-Military Affairs, US Dept of State tarafından yapılan açıklamada ise Türkiye’nin yeni F-16 Blok 70 savaş uçaklarını satın almasının, en gelişmiş F-16 modelinin sadece en yakın müttefikler ve ortaklar için mümkün olduğunu gösterdiği vurgulandı. ABD’nin Türkiye’ye olan güvenlik ortaklığına olan bağlılığının bir göstergesi olarak bu adımın atıldığı belirtildi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir