Teflon Bant Nedir? Hangi Alanlarda Kullanılır?

Teflon Bant Nedir? Hangi Alanlarda Kullanılır?

 Teflon Bant Nedir? Hangi Alanlarda Kullanılır?

20.02.2022 - 14:51

Güncelleme : 20.02.2022 - 14:51

Teflon Bant Nedir? Hangi Alanlarda Kullanılır?

Teflon bant sıhhi tesisat işlerinde kullanılan bir tür bant çeşididir. Sıhhi tesisat tamirinde ve onarımında, boruları birleştirme işlerinde, ara boru ekleme işlerinde ve armatür montajı gibi işlerde kullanılan bant türüdür. Teflon bantlar su borularının, vanaların dişi eklem kısımlarına sarılarak kullanılır. Aynı zamanda doğalgaz boru hatlarında da kullanılır.

Teflon Bant Kullanımının Avantajları

Teflon bantlar özellikle sıhhi tesisat işlerinde kullanıcılara birçok avantaj sunar. Yapılan işlerin daha sağlam ve daha kaliteli bir şekilde gerçekleştirilmesine imkan tanır. Teflon bantların kullanım açısından avantajları ise şunlardır;

  • Teflon bantlar, sıhhi tesisat işlerinde su bağlantı noktalarında sıvı sızdırmasını önler.
  • Su kaçaklarını, sıhhi tesisat arızalarını önler.
  • Doğalgaz boru hattında gaz sızıntısını önler.

Teflon bantlar ısıya dayanıklı olması nedeni ile sıcak su tesisatlarında da kullanıma uygundur. Sıcak su tesisatı bağlantı noktalarında güvenle kullanılabilir.

Teflon Bant Çeşitleri Nelerdir?

Teflon bandın kullanım alanına göre birçok çeşidi de yer alır. Isıya dayanıklı teflon bant, doğalgaz teflon bant, yapışkanlı teflon bant olmak üzere çeşitleri yer alır. Isıya dayanıklı teflon bant sıcak su tesisatlarında kullanıma uygundur.

Doğalgaz teflon bantlar doğalgaz tesisatı boru hatlarında kullanılan bant çeşididir. Yapışkanlı teflon bantlar da su gideri sistemlerinde, hava giriş bölümlerinde, pompa gövdelerinde, kompresör ve rögar üst kapakları gibi yerlerde kullanıma uygun teflon bant çeşididir.

Teflon Bant Nasıl Kullanılır?

Teflon bant uygulanacak olan boruya sarım işlemi yapılırken fazla gerdirilmeden sarılmalıdır. Saat yönünde sarılmalıdır. Diğer turlar ise saat yönünde sarılarak gergin bir şekilde sarılmalıdır. Saat yönünde sarılmayan teflon bant montaj sırasında yerinden çıkacaktır. Bu açıdan teflon bant boru tesisatlarında sık ve sarım yönü doğru şekilde sarılması gerekir.

https://shop.emtel.com.tr/

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın