Sosyal Masa – Sosyalmasa.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Srebrenitsa Katliamının 29. Yılında 14 Soykırım Kurbanı Toprağa Verilecek

Srebrenitsa Katliamının 29. Yılında 14 Soykırım Kurbanı Toprağa Verilecek

haber haber -
21 0

Soykırım Kurbanlarının Toprağa Verilmesi

Bosna Hersek’in doğusundaki Srebrenitsa’da 1995’te gerçekleşen ve Avrupa’nın en büyük insanlık trajedisi olarak nitelendirilen soykırımda öldürülen ve kimlikleri tespit edilen 14 soykırım kurbanı bugün düzenlenecek cenaze töreninin ardından toprağa verilecek.

Srebrenitsa Katliamı Hakkında

Srebrenitsa’nın 11 Temmuz 1995’te Ratko Mladic komutasındaki Sırp birliklerince işgal edilmesinin ardından Birleşmiş Milletler bünyesindeki Hollandalı askerlere sığınan sivil Boşnaklar, daha sonra Sırplara teslim edildi. En az 8 bin 372 Boşnak erkek ormanlık alanlar, fabrikalar ve depolarda katledildi. Savaşın ardından yapılan çalışmalarda toplu mezarlarda bulunan kurbanlar her yıl 11 Temmuz’da Potoçari Anıt Mezarlığı’nda toprağa veriliyor.

Soykırımın Hukuksal Boyutu

Avrupa’da gerçekleşen en büyük toplu insan kıyımı olarak kabul edilen Srebrenitsa Katliamı, 1991-1995 Yugoslavya İç Savaşı sırasında yaşandı. Lahey Adalet Divanı tarafından bir soykırım olarak nitelendirilen olayda, pek çok suçlu suçlu bulunarak cezalandırıldı. Sırp komutan Ratko Mladic, Srebrenitsa soykırımı dahil birçok suçtan müebbet hapse mahkum edildi. Benzer şekilde Bosnalı Sırpların eski lideri Radovan Karadzic’e de Srebrenitsa soykırımı nedeniyle hapis cezası verildi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir