Rusya-Ukrayna savaşında 37. gün

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırıları 37. gününe girdi. Bölgesel askeri vali yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın doğusundaki Luhansk bölgesindeki bazı kasabaların Rus güçlerinin “ağır bombardımanı” ile vurulduğunu söyledi. Luhansk bölgesel askeri yönetiminin başkanı Serhii Haidai, vurulan kasaba ve şehirlerden bazıları arasında Severodonetsk, Rubizhne, Lysychansk, Kreminna ve Ivanivka’nın yer aldığını söyledi. İlgili Haber  İlk Türk Gemisi Muavenet World of […]

 Rusya-Ukrayna savaşında 37. gün

01.04.2022 - 17:24

Güncelleme : 01.04.2022 - 17:24

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırıları 37. gününe girdi.

Bölgesel askeri vali yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın doğusundaki Luhansk bölgesindeki bazı kasabaların Rus güçlerinin “ağır bombardımanı” ile vurulduğunu söyledi.

Luhansk bölgesel askeri yönetiminin başkanı Serhii Haidai, vurulan kasaba ve şehirlerden bazıları arasında Severodonetsk, Rubizhne, Lysychansk, Kreminna ve Ivanivka’nın yer aldığını söyledi.

Rusya’nın Belgorod kentindeki bir petrol rafinerisine Ukrayna ordusunun helikopterlerle saldırı düzenlediği bildirildi.

Açıklamayı Belgorod şehrinin valisi Vyaçeslav Gladkov yaparken, alçak irtifada uçarak Rusya’ya giren Ukrayna ordusuna ait helikopterlerin petrol rafinerisini hedef aldığı belirtildi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, Ukrayna ile barış görüşmelerinde ilerleme kaydedildiğini ve Moskova’nın Ukrayna’nın tekliflerine yanıt hazırladığını açıkladı.

Lavrov, Hindistan’da mevkidaşı ile yaptığı görüşmenin ardından gerçekleştirdiği basın açıklamasında, Ukrayna ile barış görüşmelerinin devam etmesi gerektiğini ve Kiev’in Kırım ve Donbas’taki duruma ve tarafsız kalmasının gerekliliğine dair “daha fazla anlayış” sergilediğini belirtti.

Rus füzelerinin hedefi olan Mariupol’de ise artık şehir çatışmaları devam ediyor.

Kent haftalardır kuşatma altında Belediye başkanlığından yapılan açıklamaya göre, aralarında çocukların ve kadınların da olduğu 5 binden fazla sivil öldürüldü.

Ukrayna kuvvetleri, Rusların çekiliyoruz açıklamasına şüpheyle yaklaşıyor.

Ukrayna Savunma Bakanlığı’nden yapılan açıklamada, Rus ordusunun Ukrayna’ya toplam 1370 füze fırlattığı belirtildi.

Saldırılarda 148 çocuğun hayatını kaybettiği kaydedilen açıklamada, 10 milyondan fazla Ukraynalının savaş nedeniyle evlerini terk ettiği aktarıldı.

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamada, Rus ordusunun kayıplar yaşaması nedeniyle başkent Kiev’i bloke edemediği ve ele geçiremediği belirtildi.

Rusya’nın Ukrayna’da savaşan ordusunu güçlendirmeye devam ettiği ve bunun için Rusya Güney Askeri Bölgesine bağlı birlikleri savaşa dahil ettiği kaydedilen açıklamada, “Rusya, geçici olarak işgal altında bulunan Donetsk, Luhansk, Zaporijya ve Herson bölgelerinde kendi yönetimlerini kurmaya çalışıyor.” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, Rus ordusunun, ilerleyen günlerde Ukrayna’nın güney ve doğusundaki bölgelerde saldırıları sıklaştırabileceği ifade edildi.

Ukrayna Enerji ve Kömür Endüstrisi Bakanlığından yapılan açıklamada ise ülkede 1339 yerleşim biriminde elektriğin olmadığı belirtildi.

Bu yönde çalışmaların sürdüğü kaydedilen açıklamada, Kiev, Donetsk ve Sumi’nin yanı sıra Harkiv, Mıkolayiv, Jitomir, Zaporijya ve Herson bölgelerinde 71 binden fazla kişinin yeniden elektriğe kavuşabildiği aktarıldı.

Zelenski, Telegram kanalından paylaştığı görüntülü mesajda, “İşgalcileri, Kiev, Çernihiv ve Sumi’de püskürtmeye devam ediyoruz. Mart ayının başlarındaki askeri yoğunluklarını sürdüremeyeceklerini anladılar” dedi.

Ancak bunun bir taktik olduğunu belirten Ukrayna lideri, “Şu an bizim için çok zor ve çok önemli olan başka bölgelere konsantre olmak için onları püskürttüğümüz bölgelerden uzaklaşıyorlar” diye konuştu.

Zelenski, Rus güçlerinin Donbas, Mariupol ve Harkov’da şiddetli saldırı hazırlığında olduğunu savundu.

Ukrayna Ulusal Nükleer Enerji Üretim Kuruluşu (Energoatom), Rus ordusunun 24 Şubat’ta ele geçirdiği Çernobil Nükleer Santrali’nden çekildiğini açıkladı.

Energoatom’dan yapılan açıklamada, “Rus işgalci güçler, Çernobil Nükleer Santrali’ni terk etti. Santralde yabancı yok” denildi.

Ayrıca, Rus ordusunun Ukrayna’nın başkenti Kiev bölgesinde bulunan Slavutiç kentinden de çekildiği kaydedilen açıklamada, “Rus güçleri, santralden ayrılırken esir aldıkları Ukrayna Ulusal Muhafızlarını da götürdü” bilgisi verildi.

Çernobil Nükleer Santrali, 24 Şubat’ta Rus birlikleri tarafından ele geçirilmiş, daha sonra santraldeki nükleer izleme sistemlerinin Uluslararası Atom Enerjisi Kurumuna veri aktarmayı durdurduğu belirtilmişti.

Rusya Savunma Bakanlığı Ulusal Kontrol Merkezi Başkanı Mihail Mizintsev, Ukrayna’da çatışmaların sürdüğü bölgelerden sivillerin tahliyesi süreciyle ilgili başkent Moskova’da açıklamalarda bulundu.

Ukrayna’nın başkenti Kiev, Çernihiv, Sumi, Harkov ve Mariupol kentleri yönlerinde her gün insani yardım koridorlarının açıldığını belirten Mizintsev, Rus ordusunun söz konusu noktalarda ateşkese uyduğunu savundu.

Mizintsev, “Rusya Silahlı Kuvvetleri, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile Almanya Başbakanı Olaf Scholz’un Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’den şahsi talepleri doğrultusunda 1 Nisan’da Moskova saatiyle 10.00’dan itibaren Mariupol’den Zaporijya’ya insani yardım koridorunu yeniden açacak” dedi.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın