Sosyal Masa – Sosyalmasa.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Robot Supervisor: Bir İlk ve Son

Robot Supervisor: Bir İlk ve Son

haber haber -
19 0

Kaliforniya’da Garip Bir Olay

‘Olay 20 Haziran’da saat 16:00 civarında meydana geldi. Robotu “canına kıymadan” birkaç dakika önce gören görgü tanıkları, ‘Robot Süpervizörü’ lakaplı robotun garip davrandığını ve “sanki orada bir şey varmış gibi tek bir noktada daireler çizdiğini” söyledi.

Bilinmeyen Bir Neden

Kaliforniya merkezli bir şirket olan Bear Robotics tarafından üretilen robotun parçaları, belediye meclisi yetkilileri tarafından hızla toplanarak analize gönderildi ancak robotun bu dengesiz davranışının nedeni hâlâ belirsizliğini koruyor.

Robot Supervisor’un Özellikleri

Diğer robotlardan daha yetkindi ve daha fazla çalışıyordu. Robotun bir çalışan kartı bile vardı ve tıpkı diğer çalışanlar gibi sabah 9’dan akşam 4’e kadar çalışıyordu. Ancak tek bir katla sınırlı olan çoğu robotun aksine, bu robot katlar arasında kolayca dolaşabiliyor ve hatta dışarıdan herhangi bir yardım almadan asansörü çağırabiliyordu.

Ülkenin İlk Robot İntiharı

Olay, ülkenin ilk robot intiharı olarak etiketlendi. Robot Supervisor, şehirde kullanılan türünün ilk örneklerinden biriydi ve 2017’de Washington, DC’de çalışan bir güvenlik robotunun yaşadığı benzer bir olay hatırlatıldı.

Gelecek Planları Belirsiz

Belediye meclisinin başka bir robotu alıp almayacağı sorulduğunda, yetkili şu anda “terk edilen” Robot Supervisor’ın yerini alacak bir plan olmadığını belirtti. Bu, bir robotun zamansız bir sonla karşılaşmasının ilk örneği olmayabilir, ancak etkileri hala derin.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir