Sosyal Masa – Sosyalmasa.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Meksika Devlet Başkanı, ABD ile Yasa Dışı Göçmenlerin Ülkeye Dönüşü Konusunda Anlaşma Arayışında

Meksika Devlet Başkanı, ABD ile Yasa Dışı Göçmenlerin Ülkeye Dönüşü Konusunda Anlaşma Arayışında

haber haber -
46 0

Meksika Devlet Başkanı’ndan ABD İle Göçmenlerin Dönüşüne İlişkin Açıklama

Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador, ABD’de, Meksika sınırını yasa dışı göçmen girişine geçici olarak kapatan başkanlık kararnamesinin imzalanmasını değerlendirdi. Obrador, ABD’nin Meksikalı olmayan yasa dışı göçmenleri sınır dışı etme kararı alması durumunda, bu kişilerin Meksika’ya değil de doğrudan vatandaşı oldukları ülkelere gönderilmesini içeren bir anlaşma arayışında olduklarını dile getirdi.

Obrador’dan ABD’ye Göçmen Konusunda Önemli Mesaj

ABD’den sınır dışı edilen yasa dışı göçmenlerin Meksika’ya gönderilmesi konusunda herhangi bir sıkıntılarının olmadığını belirten Obrador, “Bu konuda bizim bir sorunumuz yok. Hepsine çok iyi davranıyoruz ama neden doğrudan gönderilmelerine ilişkin bir anlaşma olmasın?” değerlendirmesinde bulundu. ABD Başkanı Joe Biden, 4 Haziran’da ABD-Meksika sınırını yasa dışı göçmen girişlerine geçici olarak kapatan başkanlık kararnamesini imzalayarak Cumhuriyetçilerle Demokratlar arasındaki en önemli tartışmalardan sınır güvenliği konusunda bugüne kadarki en dikkati çekici adımını atmıştı.

ABD-Meksika Sınırındaki Yasa Dışı Göçmen Girişlerine İlişkin Karar

Kararnamede, günlük geçişin 2 bin 500 olan üst limitinin son aylarda aşılması nedeniyle yasa dışı sınır geçişlerinin derhal durdurulması ve sınır muhafızlarının yasa dışı göçmenleri sınır dışı etmesi öngörülüyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir