Sosyal Masa – Sosyalmasa.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. İsrailliler, Gazze Şeridi’ndeki Esirlerin Geri Getirilmesi İçin Gösteriler Düzenledi

İsrailliler, Gazze Şeridi’ndeki Esirlerin Geri Getirilmesi İçin Gösteriler Düzenledi

haber haber -
32 0

İsrailliler, Başbakan Netanyahu Hükümetine Karşı Protestolarını Sürdürdü

On Binlerce İsrailli, Esir Takası Anlaşması ve Netanyahu’nun İstifası İçin Meydanlara İndi

İsrailliler, Gazze Şeridi’ndeki İsrailli esirlerin geri getirilmesi talebiyle ülke genelinde protestolar düzenlemeye devam ediyor. Başbakan Binyamin Netanyahu hükümetine karşı her hafta cumartesi günleri düzenlenen gösterilerde on binlerce İsrailli, esirlerin serbest bırakılması ve hükümetin istifası çağrısını yineledi.

Tel Aviv, Batı Kudüs, Hayfa ve Natanya gibi pek çok farklı noktada gerçekleştirilen gösterilerde İsrailliler, esir takası anlaşması yapılması, Netanyahu’nun istifası ve erken seçimler taleplerini dile getirdi. Tel Aviv’deki protestolar, polisin demir bariyerlerle kapattığı Kaplan Caddesi’nde gerçekleşti ve İsrail bayrakları taşıyan binlerce protestocu bir araya geldi.

Ana muhalefet lideri Yair Lapid de gösteride hükümete istifa çağrısında bulunarak erken seçimlerin yapılması gerektiğini vurguladı. Lapid, Netanyahu’nun halkı oyaladığını ve ayrımcılık yapan yasalar çıkardığını belirterek, hükümetin acilen değişmesi gerektiğini ifade etti.

Gösterilere esir olarak tutulduğu süre boyunca İsrail halkının desteğini hissettiğini söyleyen Andrey Kozlov da görüntülü bir mesajla katılarak esirlerin serbest bırakılması için koşulsuz anlaşma yapılması çağrısında bulundu.

Çatışmalarda Binlerce İnsan Hayatını Kaybetti

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim 2023’te kapsamlı saldırılar düzenleyerek İsrail’e karşı harekete geçti. İsrail’in açıklamasına göre, 7 Ekim’deki saldırılarda 1200 İsrailli hayatını kaybederken, 37 bin 296 Filistinli öldü ve 85 bin 197 kişi yaralandı.

İsrail ordusunun Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarında 650 asker hayatını kaybederken, çatışmaların ardından 81 İsrailli ve 240 Filistinli esir karşılıklı olarak serbest bırakıldı. Ancak binlerce Filistinli hala tutuklu olarak tutulmaya devam ediyor.

Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te de yaşanan çatışmalarda 547 Filistinli hayatını kaybetti. Sivillerin sığındığı hastane ve eğitim kurumları da hedef alınarak altyapı tahrip edildi. Gaza Şeridi’ndeki çatışmaların ardından insani bir ara verildi ancak çatışmaların devam ettiği belirtildi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir