Sosyal Masa – Sosyalmasa.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. İran’da Cumhurbaşkanlığı Seçimleri Öncesi Adaylar Gündemde

İran’da Cumhurbaşkanlığı Seçimleri Öncesi Adaylar Gündemde

haber haber -
33 0

Zühre Elahiyan’ın Adaylığı Tartışma Yaratıyor

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin helikopter kazasında hayatını kaybetmesinin ardından 28 Haziran’da yapılacak seçimler öncesinde adaylar merak konusu olmaya devam ediyor. Geçen hafta aday adayı olan ve başvurusunu tamamlayan Zühre Elahiyan, İran’da gündemde kalmaya devam ediyor.

Elahiyan’ın Geçmişi ve Tartışmalar

Zühre Elahiyan, İran’ın ruhani lideri Ayetullah Ali Hamaney’in sıkı destekçilerinden biri olarak biliniyor. Mecliste yaptığı radikal çıkışlarla dikkat çeken Elahiyan, Kadın, Yaşam, Özgürlük Hareketi’ne mensup eylemciler için ölüm cezası talebinde bulunmuş ve bu sebeple Kanada tarafından yaptırıma maruz kalmıştı.

İran’da kadınların cumhurbaşkanı olmasını yasaklayan yasalara rağmen, eğer yasalarda yapılan değişiklikle cinsiyet ayrımı ortadan kalkarsa Elahiyan’ın cumhurbaşkanlığına aday olabileceği belirtiliyor.

Adaylık Süreci ve Değerlendirme

Adaylık başvurusu yapan kişilerin “ehliyet” sahibi olup olmadığına Anayasayı Koruyucular Konseyi’ne bağlı Denetleme Heyeti karar verecek. Konsey, adayların “rejimin değerlerine bağlılıkları” yönünden değerlendirme yapacak ve İran lideri Hamaney’in temsil ettiği değerlere karşı olanların adaylıklarını reddedebilecek.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir