Sosyal Masa – Sosyalmasa.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Gazze’deki İsrail İşkence Merkezlerinde Zulüm

Gazze’deki İsrail İşkence Merkezlerinde Zulüm

haber haber -
40 0

Filistinliler İşkence Altında

Gazze’deki İsrail saldırılarında hayatını kaybeden Filistinlilerin sayısı 37 bine yaklaşırken, binlerce Filistinli de İsrail’in işkence merkezlerinde büyük zulüm yaşıyor. New York Times muhabirleri, İsrail’in güneyinde Gazzelilerin hapsedildiği Sde Teiman askeri üssünü ziyaret etti, İsrail askerleri ve Filistinli esirlerle konuştu.

İnsanlık Dışı Koşullar

7 Ekim’de başlayan savaşın ardından sorgulanmak üzere üsse getirilen yüzlerce Gazzeli, o dönemden beri işkence merkezine dönüşen üste insanlık dışı koşullarda tutuluyor. Yüzlerce Filistinli elleri ve gözleri bağlı halde teller ardında tutuluyor; konuşmalarına, ayağa kalkmalarına ve hatta uyumalarına bile çoğunlukla izin verilmiyor.

İşkence ve Zulüm

New York Times’ın konuşabildiği esirler burada aç bırakıldıklarını, sürekli dayak yediklerini ve elektrikle işkenceye maruz kaldıklarını anlatıyor. Hamas’la bağlantılı olmakla suçlanan yaklaşık 4 bin Gazzeli esirden 35’i hayatını kaybederken İsrail askerleri hiçbirinin işkence sonucu ölmediğini savunuyor.

Uluslararası Tepkiler

İsrail hükümeti, uzun süredir tepkilerin hedefindeki Sde Teiman üssünde tutulan Filistinlilerin sayısını azalttığını, şartların iyileştirildiğini ve şikayetlerin soruşturulduğunu savunuyor. New York Times’a yazılı açıklama yapan İsrail ordusu, üsle ilgili “sistematik işkence” iddialarını reddetti ve suçlamaların arkasında Hamas’ın olduğunu öne sürdü.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir