Sosyal Masa – Sosyalmasa.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. G7 Ülkeleri ve AB Liderleri, Ortadoğu’daki Sivil Can Kayıplarını Kınadı

G7 Ülkeleri ve AB Liderleri, Ortadoğu’daki Sivil Can Kayıplarını Kınadı

haber haber -
35 0

G7 Liderler Zirvesi’nde Alınan Kararlar

G7 ülkeleri ve Avrupa Birliği liderleri, İtalya’nın Borgo Egnazia kasabasında gerçekleştirilen 50. G7 Liderler Zirvesi’nde bir araya geldi. Zirvenin ikinci gününde yayınlanan sonuç bildirisinde, tüm sivil can kayıplarının kınandığı ve özellikle kadın ve çocukları hedef alan saldırıların büyük endişeyle karşılandığı belirtildi.

Ukrayna’ya Destek Taahhüt Edildi

G7 liderleri, Rusya-Ukrayna Savaşı’nda Ukrayna’ya verilen kesin desteği teyit etti. Ukrayna’ya askeri, bütçe, insani ve yeniden yapılanma desteği sağlama kararlılıklarını vurgulayan liderler, Ukrayna’nın acil finansman ihtiyaçlarını karşılamak ve uzun vadeli toparlanma sürecine destek olmak için 50 milyar dolarlık kaynak ayırmayı kararlaştırdı.

Gazze’deki Ateşkese Destek

ABD Başkanı Joe Biden’ın önerdiği Gazze’deki ateşkese destek veren G7 ülkeleri, tüm taraflara sivillerin korunması için adımlar atmaları çağrısında bulundu. Hamas’a ateşkese uyma ve baskı yapma çağrısının yapıldığı bildiride, insani yardımların engelsiz bir şekilde ulaştırılması için Usdud Limanı ve Refah Sınır Kapısı’nın açılması gerektiği vurgulandı.

Filistin Devletinin Tanınması ve İkili Çözüm Vurgusu

G7 liderleri, Filistin devletinin tanınması ve iki devletli çözüme olan bağlılıklarını yineledi. İsrail’e verilen destek ve Filistin yönetimine sağlanacak ekonomik desteklerle ilgili kararlar alındı. İsrail’in yasa dışı yerleşimleri genişletmesinin kınandığı bildiride, bölgede güvenlik ve istikrarın sağlanmasına yönelik çağrılar yapıldı.

Çin ve Rusya İle İlgili Endişeler

G7 liderleri, Çin’in Rusya’ya verdiği destekten endişe duyduklarını belirtti. Sıfır emisyon hedefine ulaşmak için küresel işbirliğinin önemi vurgulanan bildiride, İran’a nükleer alandaki adımlarını durdurma çağrısı yapıldı. Siber güvenlik konusunda kararlılık vurgulanan liderler, kötü niyetli siber saldırganlara karşı önlemler alınacağını açıkladı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir