Sosyal Masa – Sosyalmasa.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Dişleri Yenileyen İlaç İnsan Denemesine Hazırlanıyor

Dişleri Yenileyen İlaç İnsan Denemesine Hazırlanıyor

haber haber -
37 0

İlaç, Ticari Olarak Piyasaya Sunulmak İçin İnsan Denemesine Alınıyor

Dünyada dişleri yenileyebilen bir ilacın ilk insan denemesi, hayvanlar üzerindeki başarılı denemelerin ardından birkaç ay içinde başlayacak. Bu durum, ilacın 2030 gibi erken bir tarihte ticari olarak piyasaya sürülmesine olanak tanıyor.

Kyoto Üniversitesi Hastanesi’nde Gerçekleştirilecek İlk Deneme

Eylül-Ağustos 2025 tarihleri arasında Kyoto Üniversitesi Hastanesi’nde gerçekleştirilecek denemede, en az bir azı dişi eksik olan 30-64 yaşlarındaki 30 erkek tedavi edilmeye çalışılacak. Damar içi tedavi, gelincik ve fare modellerinde hiçbir önemli yan etki olmaksızın başarılı bir şekilde yeni dişler üretmesinin ardından insan dişleri üzerindeki etkinliği test edilecek.

Araştırmacıların Açıklamaları

Kitano Hastanesi Diş Hekimliği ve Ağız Cerrahisi Bölümü Başkanı Araştırmacı Katsu Takahashi, “Diş kaybı veya yokluğundan muzdarip olanlara yardım etmek için bir şeyler yapmak istiyoruz. Kalıcı bir tedavi sağlayan bir tedavi olmasa da insanların diş büyümesine ilişkin beklentilerinin yüksek olduğunu biliyoruz” dedi.

İleriki Aşamalar

11 aylık ilk aşamanın ardından araştırmacılar, ilacı doğuştan diş eksikliği nedeniyle en az dört dişi eksik olan 2-7 yaş arası hastalar üzerinde deneyecek. Daha sonra kısmi dişsizliği olan veya çevresel faktörler nedeniyle 1 ila 5 kalıcı dişi eksik olan kişileri kapsayacak şekilde denemenin genişletilmesi planlanıyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir