Sosyal Masa – Sosyalmasa.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Çin ve Filipinler Arasındaki Güney Çin Denizi Gerilimi

Çin ve Filipinler Arasındaki Güney Çin Denizi Gerilimi

haber haber -
26 0

Çin Sahil Güvenlik Görevlileri Filipinlileri Bıçak ve Baltalarla Saldırdı

Çin ve Filipinler arasındaki Güney Çin Denizi’ndeki egemenlik ihtilafları nedeniyle tansiyon hızla yükseliyor. Hafta başında yaşanan gerilimin görüntüleri ortaya çıktı. Onlarca Çin Sahil Güvenlik görevlisinin Filipinli askerlerin bulunduğu botlara bıçak ve baltalarla saldırdığı görüntüler Filipinler ordusu tarafından dün yayınlandı.

Çin Sahil Güvenliği “Korsanlar” Gibi Hareket Etti

Videoda, Çinli görevlilerin Filipinlilerin botlarını patlatmaya çalıştığı, baltalarla, bıçaklarla ve sopalarla saldırarak botları geri dönmeye zorladığı görülüyor. Filipinler ordusu, Çin Sahil Güvenliği’nin “korsanlar” gibi hareket ettiğini belirtti. Olayda yaralananlar olduğu ve bir askerin parmağının koptuğu açıklandı.

Genelkurmay Başkanı Filipinler Adına Çin’den Tepki Gösterdi

Filipinler Genelkurmay Başkanı General Romeo Brawner Jr., olayda yaşananları kınayarak, Çinli sahil güvenlik personelinin silahsız Filipinli personele büyük bıçak ve palalarla saldırdığını belirtti. Brawner, Çin’den el konulan tüfek ve teçhizatın geri verilmesini talep etti ve amaçlarının savaşı önlemek olduğunu vurguladı.

Yıllardır Süren Gerilim

Güney Çin Denizi’nde yaşanan bu olay, yıllardır süren egemenlik ihtilaflarının bir sonucu olarak karşımıza çıkıyor. Filipinler’in kontrolündeki İkinci Thomas Sığı, Çin ve Filipinler arasında gerilime neden oluyor. Bölgedeki egemenlik tartışmaları, iki ülke arasındaki gemilerin karşı karşıya gelmesine neden oluyor.

**Güney Çin Denizi’ndeki egemenlik ihtilafları, bölge ülkeleri arasında uzun süredir devam ediyor. Çin’in bölgedeki politikaları, uluslararası toplumun da dikkatini çekiyor.**

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir