Sosyal Masa – Sosyalmasa.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Bolivya’da Yaşanan Askeri Kalkışma Krizi

Bolivya’da Yaşanan Askeri Kalkışma Krizi

haber haber -
25 0

Yeni Ordu Komutanı Sanchez’den Önemli Açıklamalar

Devlet Başkanı Luis Arce tarafından atanan yeni ordu komutanı Sanchez, yapılan basın toplantısında askeri kalkışmayı kınayarak, “Cadde ve meydanlardaki tüm askerlere ve personele birliklerine dönmelerini emrediyorum.” dedi. Sanchez, aldıkları “büyük” sorumluluğun farkında olduklarını ve demokrasi dışı eylemlere izin vermeyeceklerini vurguladı.

Eski Ordu Komutanı Zuniga’nın İddiaları

Basında çıkan haberlere göre, 25 Haziran’da görevden alınan eski ordu komutanı Jose Zuniga‘nın öncülüğünde yapıldığı iddia edilen askeri kalkışmanın ardında, Zuniga’nın ülkede 2025’te yapılması beklenen devlet başkanlığı seçimine ilişkin eski Devlet Başkanı Evo Morales‘in adaylığına karşı çıktığı ve hükümete rahatsızlığını ilettiği öne sürüldü.

Devlet Başkanı Arce ve Belediye Başkanı Arias’tan Tepkiler

Bolivya Devlet Başkanı Luis Arce, ordunun demokrasiye saygı göstermesi gerektiğini belirterek, “Bolivya’nın devlet başkanı ve bakanları görevlerinin başındadır ve halkı demokrasiye sahip çıkmalarına davet ediyorum.” dedi. Diğer yandan, La Paz kenti Belediye Başkanı İvan Arias, askeri kalkışmayı dehşetle karşıladığını ve insanların yaralanmasından endişe ettiğini dile getirdi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir