Aronya Fidanı Özellikleri

Aronya Fidanı Özellikleri Özellikle son yıllarda Aronya fidanıyetiştiriciliği çok fazla yapılmaya başlamıştır. Bunun sebebi meyvesinin lezzetli olması ve aynı zamanda da şifalı olmasıdır. Bu yüzden güç meyvesi de denilir. Bu bitki genel de yaprak döker. Bahar geldiği zaman yaprakları yeşerir ve çiçeklenmeye başlar. Özellikle Nisan ayında ortaya çıkan beyaz çiçekleri, oldukça göz doldurucudur. Mayıs ayında […]

 Aronya Fidanı Özellikleri

26.05.2022 - 7:21

Güncelleme : 26.05.2022 - 7:21

Aronya Fidanı Özellikleri

Özellikle son yıllarda Aronya fidanıyetiştiriciliği çok fazla yapılmaya başlamıştır. Bunun sebebi meyvesinin lezzetli olması ve aynı zamanda da şifalı olmasıdır. Bu yüzden güç meyvesi de denilir.

Bu bitki genel de yaprak döker. Bahar geldiği zaman yaprakları yeşerir ve çiçeklenmeye başlar. Özellikle Nisan ayında ortaya çıkan beyaz çiçekleri, oldukça göz doldurucudur. Mayıs ayında ise beyaz çiçekler, meyveye dönüşmeye başlar.

Aronya meyvesi hasadı için uygun zaman, Ağustos ayıdır. Eylül başı da uygun olacaktır. Bazı araziler de meyve dikimi biraz zordur yani toprak verimli değildir.

Aronya bitkisi, bu topraklarda dâhi çok iyi yetişir ve meyve verir. Yetiştiriciliği zor olmadığı ve ekstra bir bakım istemediği için, ılıman iklimler hariç, Türkiye’nin birçok yerinde yetiştiriciliği yapılır. Yaprakları kızıldır.

Bu bitki çok güçlü bir kök sistemine sahiptir. Her türlü toprak da rahatlıkla yetişir. Dikildikten sonra çok özel bir bakım istemez.

Genelde 3 yıl içinde meyve verecektir. Bu biraz da gelişim hızına bağlı bir durumdur. İlk hasadı bir Eylül ayında almak mümkündür.

Aronya Fidanı Nasıl Dikilir?

Genel itibariyle Aronya fidanı dikerken, şu hususlara dikkat edilmesi gerekir:

  • Tarım için uygun bir alan tercih edilmelidir.
  • Tam güneş ya da yarı gölgelik alanlar tercih edilmelidir. Güneye bakan alanlar daha iyi olacaktır.
  • Çalı formunda yetişir ve üzüme benzer. Bu yüzden sık sık budanması gerekir.
  • En ideal toprak türü, drenajı yüksek, organik ve vitamin bakımından zengin topraklardır.
  • Dikim öncesi arazi de iyi bir temizlik yapılmalı ve 50 cm derinlikten işleme yapılmalıdır.

Aronya Fidanına Nasıl Bakılır?

Geniş kapsamda Aronya fidanı bakımı için, ekstra bir özen göstermeye gerek kalmaz. Sadece çalı formunda olduğu ve uzadığı için, budanma zamanları ihmal edilmemelidir.

Yine yılda bir kere uygun gübre ile gübrelemek, daha çabuk meyve vermesini sağlar. Bunun dışında sulama da doğru bir şekilde yapılmalıdır.

Kurulduğu zaman su vermek, aşırı sulamamak gerekir. https://klonfidan.com.tr/ adresinden, aronya hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Ayrıca fiyat seçenekleri konusunda da merak ettiklerinizi öğrenebilirsiniz.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın